Caldera de Taburiente

Park Caldera de Taburiente

Jest w Europie kraj, kojarzony przede wszystkim z pięknymi plażami, wyspami oraz zabytkami w takich miastach, jak Barcelona czy Madryt. Jednak Hiszpania – bo o niej mowa, kryje również piękne, wyjątkowe obszary przyrody. Jednym z nich jest wyjątkowy w swoim rodzaju cud natury – park Caldera de Taburiente.

Caldera de Taburiente znajduje się na wyspie la Palma i powstał ponad 60 lat temu jako czwarty na terenie Hiszpanii park narodowy. Park umiejscowiony jest w 10-kilometrowej kalderze wygasłego wulkanu, która w rzeczywistości powstała nie na skutek jednej erupcji, lecz długotrwałych procesów. Brzeg kaldery otoczony jest skalnymi wzniesieniami o wysokości do 2,5 tys. m n.p.m. W parku przebiegają szlaki turystyczne o różnej długości i różnym stopniu trudności – niektóre trasy wymagają naprawdę dobrej kondycji. We wnętrzu kaldery znajdują się liczne formacje skalne, potoki i wąwozy.

Jedną z głównych atrakcji samego parku Caldera de Taburiente jest niezwykły wodospad – Cascada de Colores. Woda w nim rzeczywiście ma różne barwy. Dzieje się tak na skutek wypłukiwania ze skał żelaza oraz tego, że woda przepływa przez porastającą skały roślinność. Wodospad ten to idealne miejsce na wypoczynek dla strudzonych wędrówką turystów. Woda zapewnia przyjemne ochłodzenie, a ponadto miejsce jest osłonięte od słońca.

Wędrując wzdłuż potoków czy ostrożnie stąpając po śliskich kamieniach warto zwrócić również uwagę na to, co oferuje tamtejsza przyroda. Rośliny, takie jak kanaryjska sosna, paproć czy rozmaite kaktusy dodają uroku temu wyjątkowemu miejscu. Przy odrobinie szczęścia można spotkać królika, muflona czy gekona. Znajdują się tutaj również liczne źródła (w ilości około tysiąca) z krystalicznie przejrzystą wodą. Jeden z przebiegających przez krater strumieni nosi nazwę Taburiente, stąd też nazwa parku. Turyści znajdą tu również specjalne miejsce biwakowe, gdzie można rozbić namiot.