Durmitor

Park Narodowy Durmitor

Pobyt na wakacjach w Czarnogórze dla większości osób oznacza wylegiwanie się na plaży i zwiedzanie historycznych zabytków. Jednak odwiedzając ten piękny kraj mamy szansę zawitać również do Parku Narodowego Durmitor, gdzie spędzimy czas w bardziej aktywny sposób.

Park od 1980 roku znajduje się na liście UNESCO, przeglądając zdjęcia z tego miejsca nietrudno się temu dziwić. W trakcie wędrówki po trasach turystycznych naszym oczom ukażą się niezwykle malownicze widoki na jeziora, góry oraz doliny. Z uwagi na wapienne podłoże, rezerwat pełny jest głębokich kanionów oraz jaskiń. Wiele z tamtejszych tras jest dość wymagających, na terenie parku znajduje się ponad 50 dwutysięczników. Przez Durmitor można przejechać również samochodem, droga wiedzie wzdłuż parku.

Ogromnym walorem parku jest jego endemiczna przyroda, znajdziemy tutaj niespotykane nigdzie indziej gatunki roślin. Większość obszaru zajmują buczyny oraz gęste bory – sosnowe oraz świerkowe. Na większych wysokościach Durmitoru można spotkać niedźwiedzie oraz rysie. Niestety z roku na rok ich populacja się kurczy. Na obszarze parku żyje również ponad 140 gatunków ptaków.

Niezwykle urokliwe miasteczko Zabljak jest bazą wypadowa dla wszystkich turystów zaczynających wędrówkę, znajdziemy tutaj również kilka wyciągów narciarskich. Na terenie Zabljaka mieści się malownicze Jezior Czarne, a na wszechobecnych pastwiskach spotkamy wypasające się owce oraz krowy. W mieście znajduje się kilka lokali gastronomicznych oraz schronisk turystycznych.