Góra Matterhorn

Matterhorn w Alpach Szwajcarskich

Góra Matterhorn to marzenie każdego górołaza, który uwielbia wędrówki i piękne widoki. Ten szczyt w Alpach działa na wyobraźnię każdego turysty a trzeba przyznać, że ci tłumnie odwiedzają tę okolicę. Przez wiele osób jest uważana za najpiękniejszy szczyt Alp, prawdziwy cud natury – z pewnością nie bez powodu.

Nie każdy wie, że góra Matterhorn to najbardziej pożądany szczyt w Alpach, który znajduje się w Kantonie Valais nad miastem Zermatt. Trzeba przyznać, że nie jest on łatwy do zdobycia ze względu na wyjątkowo trudne drogi oraz kruszyznę. To jednak wzmaga apetyt tych, którzy uwielbiają czterotysięczniki, gdyż szczyt ma wysokość 4478 m.n.p.m.

Po raz pierwszy góra Matterhorn została zdobyta latem 1865 roku. Na swoje pierwsze zimowe wejście musiała poczekać aż dziesięć lat. W XIX wieku w jej pobliżu została zbudowana linia kolejowa będąca atrakcją turystyczną i mająca ogromny wpływ na ruch wspinaczkowy w całej okolicy.

Góra Matterhorn to nie tylko szósty pod względem wysokości samodzielny szczyt w Alpach. Trzeba przyznać, że przede wszystkim jest to prawdziwy cud natury, który od lat oczarowuje turystów i fanów wspinaczek górskich. Szczyt ten stał się prawdziwą ikoną Alp Szwajcarskich, co z kolei spowodowało, że jest prawdopodobnie najczęściej fotografowanym szczytem na świecie. Co ciekawe, szwajcarskie linie lotnicze nadały samolotom nazwy najbardziej znanych szczytów górskich. Nie powinno zatem zdziwić nikogo, że pierwszy zamówiony przez linie airbus otrzymał nazwę Matterhorn.