Jaskinia Dikte

Jaskinia Dikte znajduje się na płaskowyżu Lassithi w Grecji. Zlokalizowana jest na północnym zboczu góry, na wysokości 1025 m n.p.m. Prowadzi do niej stroma ścieżka (ok. 20 minut pieszo z miejscowości Psychro).

Można do niej dojechać samochodem, który zostawia się na zlokalizowanym nieco poniżej parkingu. Spora cześć drogi do jaskini prowadzi kamiennymi schodami, po których można się w miarę sprawnie poruszać. Leniwi turyści mogą skorzystać z usług osiołków, które „parkują” u podnóża górskiego stoku. Jeśli jednak nie boicie się wysiłku i zamierzacie odbyć wycieczkę pieszo to zalecamy Wam (w szczególności, gdy dzień jest słoneczny) zabranie ze sobą odpowiedniej ilości wody. Górny odcinek szlaku prowadzącego do jaskini Dikte jest dosyć stromy i pokonanie go wymaga zaangażowania sporej ilości energii.
Przyjemny chłód panujący we wnętrzu tej groty pozwoli Wam na zregenerowanie sił przed drogą powrotną.

Jaskinia jest oświetlona i cieszy się dużą popularnością wśród turystów (w sezonie tworzą się w niej „korki”). Jaskinia jest bezpieczna i dobrze przygotowana na dużą liczbę turystów. Wnętrze jest dobrze oświetlone, a zejście na dno poprowadzone jest „cywilizowanymi” betonowymi schodami. Po jaskini turyści mogą poruszać się wytyczonymi ścieżkami, które miejscami prowadzą przez drewniane podesty. Przy wejściu pobierana jest opłata za wstęp, która wynosi około 4 €.

Wnętrze jaskini zdobią malownicze formy naciekowe, znajduje się w niej też niewielki staw. Z głównej komory odchodzą liczne boczne korytarze.

Powszechnie uważa się ją za miejsce, w którym narodził się Zeus. Historia jaskini sięga neolitu. Przez szereg lat była miejscem kultu, a w czasach minojskich służyła również do mieszkania. Wraz z upływem lat zmieniało się jej przeznaczenie, w między XVI a XIX wiekiem korzystali z niej pasterze wypasający na okolicznych łąkach swoje stada. Z końcem XIX wieku rozpoczęły się dokładniejsze jej badania i poznawanie jej historii, a także poszukiwanie śladów dawnych kultur.

Relacja ze zwiedzania – https://www.zwiedzamykrete.pl/dikte-cave