Kraina Laponii

Laponia - kraina wiecznego śniegu

Na terenie krajów skandynawskich rozciąga się niesamowita kraina. Lasy, góry, śniegi i renifery – to charakterystyczne elementy jej krajobrazu. Mowa oczywiście o Laponii.

Kraina Laponii obejmuje teren o ogromnej powierzchni, zbliżonej wielkością do Niemiec. Wiele osób, wybierając się do Laponii, udaje się do jej fińskiej – północnej części. To tam znajduje się Rovaniemi – słynna wioska św. Mikołaja. Tam też rozciągają się przepiękne Góry Skandynawskie. W nich znaleźć można jeziora polodowcowe. Śnieg leży w tej krainie przez większość roku, począwszy od października, aż do maja. Na uwagę zasługuje fakt, iż ze względu na brak prężnie działającego przemysłu, Laponia to obszar o bardzo czystym powietrzu.

Ze względu na ulokowanie w okolicy koła podbiegunowego, na tamtejszym obszarze można podziwiać fascynujące zjawisko, jakim jest zorza polarna. Wiele osób wybiera się tam tylko po to, aby na własne oczy zobaczyć taką zorzę. Niektórzy, na przykład Lapończycy, mają nawet związane z tym wierzenia. Uważają oni, iż poczęcie dziecka podczas zorzy ma wpływ na jego szczęśliwe życie i talenty. Rodowici mieszkańcy Laponii wiążą natomiast występowanie zorzy z postacią legendarnego lisa i jego wielkiego ogona.

Ze względu na swą unikatowość, Laponia i jej przyroda wpisana została na listę UNESCO. Ale piękne lasy i świeże powietrze to nie wszystko. W krainie tej ludzie od lat żyją z hodowli reniferów. Turyści mogą zobaczyć zagrody tych zwierząt, kupić pamiątki, zrobione z ich poroży czy też skosztować potraw z mięsa reniferów. Do Rovaniemi przybywają też całe rodziny, aby na własne oczy zobaczyć Świętego Mikołaja i jego pomocników.

Kraina Laponii stała się popularnym kierunkiem turystycznym. Jej magia, spokój i wspaniała, zimowa atmosfera sprzyjają wypoczynkowi z dala od gwaru miast.