Park Luberon

Park Krajobrazowy Luberon

Na terenie Francji możemy podziwiać największe arcydzieła architektury europejskiej, jednak nie tylko ze względu na nie warto odwiedzić to państwo. Znajdziemy tam także kilkadziesiąt parków krajobrazowych, w których piękno natury urzekać nas będzie swoim dostojeństwem. Przemierzający przez Prowansję, podróżny koniecznie musi odwiedzić Park Narodowy Luberon.

Ten malowniczy rezerwat przyrody zajmuje powierzchnię ponad 1800 kilometrów kwadratowych. Usytuowany jest w centralnej części Prowansji, na terenie masywu górskiego o tej samej nazwie. Park utworzono w 1977 roku, aby uchronić znajdującą się na jego terenie przyrodę przed zniszczeniem. Spora część parku pokryta jest ochrą, której tamtejsza ziemia zawdzięcza swoje pomarańczowe zabarwienie.

Przemierzając Park Luberon w trakcie lata możemy odnieść wrażenie, że znajdujemy się na amerykańskiej pustyni w Kolorado. Wszechobecne skały, klify i doliny o pomarańczowym odcieniu, tworzą malownicze pejzaże, od których ciężko jest oderwać wzrok. Jednak teren ten jest znacznie bardziej urozmaicony, okolony jest licznymi drzewami i krzewami, w których cieniu możemy schronić się przed słońcem.

Na obszarze Luberonu możemy również ujrzeć najbardziej charakterystyczny dla Prowansji krajobraz – pola lawendy. Ta piękna roślina, o charakterystycznym, fioletowym odcieniu, kwitnie od początku lipca, aż do połowy sierpnia. Każdego lata do regionu przybywają tysiące turystów, aby móc podziwiać nie tylko wygląd lawendowych pól, ale również wspaniały zapach unoszący się w powietrzu.