Pamukkale Hierapolis

Pammukale Hierapolis zlokalizowane jest na terenie Turcji, 20 km od miasta Denizli w rejonie Morza Egejskiego. Pamukkale to jedno z najciekawszych miejsc na świecie, a słynie nie tylko z pięknych, unikalnych formacji geologicznych, ale jest to również miejsce ważne ze względów historycznych.

Woda nasycona związkami wapnia, w tym głównie tlenku wapnia, obficie spływająca po południowym stoku wzniesienia o nazwie Caldag w ciągu tysiącleci, stworzyła pokłady białego trawertynu w postaci pięknych tarasów. Widok tej pięknej formacji geologicznej uzasadniają zarówno starożytną nazwę Hierapolis (Świętego Miasta) i nowoczesną, bo Pamukkale to w tłumaczeniu Bawełniany Pałac.

Starożytne Hierapolis najprawdopodobniej zostało założone przez króla Pergamonu, Eumenes II, a jego nazwa pochodzi od Hiera, żony króla Telephos, legendarnego założyciela Pergamonu. W 133 roku p.n.e. miastem zawładnęli Rzymianie. W 17 roku p.n.e. za panowania Tyberiusza, miasto zostało zniszczone w znacznej części przez duże trzęsienie ziemi. Zniszczenia wywołane trzęsieniem były przyczyną późniejszej przebudowy, której ślady dostrzegamy do dziś. Wstępne wykopaliska w Hierapolis podejmowane były przez Niemców pod koniec ubiegłego wieku. Od 1957 roku, badania archeologiczne i odbudowa trwała już pod kierunkiem włoskiej grupy archeologów z Uniwersytetu w Lecce.