Parki Narodowe w Hiszpanii

Będąc w Hiszpanii na pewno warto zaplanować wycieczkę po tutejszych parkach narodowych.
Wyprawę można rozpocząć od Parku Narodowego Sierra Nevada, który znajduje się w południowo -wschodniej Hiszpanii, w prowincjach Granada i Almeria. Powstał w 1999 roku i zajmuje powierzchnię 85 883 ha, dzięki czemu jest to największy hiszpański park narodowy.
Na jego terenie znajduje się około 20 wzniesień i szczytów mierzących powyżej 3000 m, najwyższe z nich to Mulhacen, Veleta i Alcazaba. Park Sierra Nevada to nie tylko szczyty górskie, na tym obszarze znajdują się też rzeki i jeziora wysokogórskie. Zdecydowana większość obszaru powyżej 2400 m pokryta jest śniegiem. Gdy planujemy wyprawę do tego parku musimy pamiętać o dobry przygotowaniu się do niej. Trzeba mieć odpowiednie ubranie i obuwie, ponieważ teren parku jest przeznaczony raczej dla wytrawnych piechurów.

Kolejnymi niezwykłymi miejscami w Hiszpanii są; Park Narodowy de Ordesa i szczyt Monte Perdido. Park Narodowy jest częścią Parku Narodowego Pirenejów, a w 1997 r. został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Krajobraz parku to strzeliste szczyty górskie, nad całą powierzchnią parku dominuje masyw Perdido wraz z trzema szczytami.

Jeśli planujemy podróż do Andaluzji to na trasie naszej wycieczki nie może zabraknąć Narodowego Parku Donana. Ten rezerwat przyrody znajduje się na południu Hiszpanii i zajmuje 543 km2 powierzchni. W obszarze parku znajdują się bagna, strumienie, wydmy, a także delta rzeka Gwadalkiwir. Na terenie parku żyją daniele, sarny, borsuki, mangusty, dziki i rysie.
Ze względu na swoje strategiczne położenie między kontynentami Europą i Afryką, a także ze względu na bliskość do Cieśniny Gibraltarskiej, Donana jest punktem tranzytowym dla tysięcy ptaków z Europy i Afryki (wodnych i lądowych), które migrują w okresie zimowym. Park ten jest uważany za największy rezerwat przyrody w Europie, a od 1994 roku jest to obszar wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Parki narodowe w Hiszpanii są często pomijane podczas spędzania urlopu w tym kraju i co wynika z tekstu – bardzo niesłusznie. Bogate w niezwykłą przyrodę i cuda natury powinny być ważnym punktem  podczas wakacji w Hiszpanii.