Piryn

Pasmo górskie Piryn

Piryn, to drugie co do wielkości pasmo górskie Bułgarii. Jego najwyższy szczyt Wichryn – wznosi się na wysokość nieco ponad 2900 metrów nad poziomem morza. Niemniej piękne masywy górskie i niesamowite widoki to nie wszystkie atrakcje regionu. Oto kilka powodów, dla których warto tam pojechać.

Piryn to prawdziwy cud przyrody. Dlatego rejon ten został wpisany do rejestru UNESCO, jako Park Narodowy Piryn. Będąc tu możemy natknąć się na nienaruszony przez człowieka ekosystem, którego symbolem są przepiękne… szarotki, będące swoistym symbolem tego przepięknego masywu.

Na terenie masywu Piryn, znajduje się mnóstwo reprezentantów rzadko spotykanych gatunków zwierząt. Występuje tu aż 2000 gatunków bezkręgowców i około 250 gatunków zwierząt kręgowych. Wśród nich znajdują się zwierzęta, które wymagają specjalnej ochrony przed wyginięciem, takie jak dzięcioł i orzeł cesarski.

Na obszarze Pirynu, można wyróżnić trzy najważniejsze piętra roślinności. Są to:
– piętro reglowe – dominującymi gatunkami są tu drzewa iglaste, takie jak sosna czarna, sosna zwyczajna, sosna rumelijska, sosna bośniacka itd (do 2000 m.n.p.m)
– piętro subalpejskie – dominującą rolę odgrywa tu kosodrzewina i sitowie. Obszar ten zaczyna się od wysokości 2000 a kończy na 2500 m.n.p.m.
– piętro alpejskie – znajduje się tu dużo przedstawicieli takich gatunków roślin jak trawy, mchy i porosty, a także liczne krzewy borówek. Obszar ten mieści się od 2500 – 3000 m.n.p.m.