Rezerwat Scandola

Włoski rezerwat przyrody Scandola

Francuska wyspa Korsyka jest idealnym miejscem na wakacyjny wypoczynek, na turystów czeka tam mnóstwo ciekawych atrakcji. Osoby lubiące kontemplować piękno natury koniecznie muszą odwiedzić Rezerwat Przyrody Scandola, który w 1983 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Scandola jest częścią Regionalnego Parku Korsyki, zajmującego zachodnie wybrzeże wyspy, część lądowa rezerwatu liczy 900 hektarów, morska natomiast 1100, najpopularniejszymi lokacjami Scandoli są Przylądek Porto oraz Girolata. Rezerwat zwiedzać można wyłącznie z poziomu morza, na lądzie bowiem nie ma żadnych dróg czy szlaków turystycznych. Z pobliskiej miejscowości, Porto, każdego dnia wypływają statki wycieczkowe, zabierające turystów wzdłuż wybrzeża rezerwatu, rejs trwa przeważnie dwie godziny.

Rezerwat swoją popularność zawdzięcza różnorodnym formacjom skalnym, które okalają tamtejsze wybrzeże. Dawniej Scandola stanowiła kryjówkę dla morskich piratów, obecnie zamieszkiwana jest jedynie przez liczne gatunki ptaków. Ogromną zaletą rezerwatu jest krystalicznie czysta woda, charakterystyczna dla tej części wyspy. Z tego powodu do wybrzeża Scandoli każdego dnia przypływają wycieczki płetwonurków, eksploatujących podwodny świat. Tamtejsza fauna i flora morska jest niezwykle różnorodna, oprócz wielobarwnych ryb, można tam spotkać liczne gatunki krabów i homarów, całość pokryta jest rafą koralową. Woda w morzu jest na tyle czysta, że część z podwodnych atrakcji widoczna jest również z pokładu statku wycieczkowego.