Wezuwiusz

Nie lada atrakcją we Włoszech jest Park Narodowy Wezuwiusza znajdujący się nad Zatoką Neapolitańską. Został on założony w 1996 roku i jego głównym zadaniem jest ochrona unikatowych form archeologicznych, a także rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Trzeba pamiętać, że Wezuwiusz to jeden z dwóch aktywnych wulkanów w Europie, uważany za jeden z najbardziej niebezpiecznych, ostatnia erupcja miała miejsce w 1944 roku.

Wezuwiusz wybuchał osiem razy w ciągu ostatnich 17.000 lat. W 79 p.n.e. nastąpiła erupcja, która jest jednym z najbardziej znanych wybuchów wulkanów w starożytnym świecie, prawdopodobnie zginęło wówczas ponad 16.000 ludzi. Błoto oraz skały z tej erupcji pogrzebały miasta Pompeje i Herkulanum.

Począwszy od 1631 roku, Wezuwiusz wszedł w okres stabilnej aktywności wulkanicznej, objawiało się to strumieniami lawy i erupcją popiołu i błota. Gwałtowne wybuchy pod koniec 1700 roku, 1800 roku i na początku 1900 to głównie strumienie lawy i eksplozje popiołu-gazowe. Ostatni wybuch był w 1944 roku, podczas II wojny światowej. Spowodowało to poważne problemy dla nowo przybyłych wojsk alianckich we Włoszech, kiedy popiół i skały będące efektem wybuchu zniszczyły samoloty i zmusiły do ewakuacji pobliską bazę lotniczą.