Wulkan Etna

Wulkan Etna na Sycylii

Malowniczy, budzący poczucie grozy stratowulkan Etna to największy w Europie stożek wulkaniczny, którego wysokość osiąga 3340 m n.p.m. Czynny wulkan zlokalizowany jest na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Wspinaczka na szczyt to wspaniała i niezapomniana wyprawa dla wszystkich miłośników aktywności, którzy pragną podziwiać bajkowy krajobraz roztaczający się z wulkanu. Przy dobrej pogodzie podziwiać stąd można nawet pobliskie wyspy Eolskie. Etna jest stałym punktem wypraw aktywnych turystów spędzających wakacje na Sycylii (https://www.travelplanet.pl/wakacje/wlochy/sycylia/). Miłośnicy przyrody muszą się dodatkowo przygotować na taką wycieczkę (https://wszedobylscy.com/etna-wspinaczka-na-wulkan/) ale dzięki widokom i specyfice wulkanu jest niezapomniane przeżycie pozostające na długo w pamięci.

Potężna i niebezpieczna Etna w 2013 r. została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jej wysokość nieustannie się zmienia w związku z erupcjami oraz ilością, zalegającej na stożku, zastygłej lawy. Co ciekawe, pomimo zagrożenia wybuchem, na zboczach wulkanu osiedliło się wielu ludzi. Urodzajne popioły przyczyniły się do założenia tutaj licznych plantacji cytrynowych, pomarańczowych oraz winorośli.

Najpotężniejsze i katastrofalne w skutkach erupcje Etny nastąpiły w 1381 i 1693 r., zaś w przeciągu ostatnich dwóch stuleci miało miejsce ponad 30 wybuchów. Do erupcji najczęściej dochodzi z kraterów bocznych, gdzie formują się mniejsze stożki. Data ostatniego wybuchu to 18 maja 2016 roku.

W roku 1987 w obrębie wulkanu utworzono Park Narodowy – Parco Nazionale dell’Etna. Interesujący może być również fakt, iż na stożku przez 7 miesięcy w roku zalega śnieg, dzięki czemu możliwe jest tutaj uprawianie narciarstwa. Na Etnie zlokalizowany jest nawet malowniczy kurort narciarski Piano Provenzana.